INFORMACJE

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Historia Magdy K.

25 stycznia 2017 roku w Rogowie, trakcie wyjazdowej sesji „Forum idei ku bezpieczeństwu i dialogowi społecznemu” Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi- odbędzie się inauguracja gry edukacyjnej „Historia Magdy K.” dotyczącej problematyki zażywania tzw. dopalaczy.

Innowacyjny pomysł – profilaktyczny projekt , brzezińskiej policji  stworzony przez uczniów i pedagogów Zespołu Szkół w Rogowie , wsparty został przez znanych polskich wokalistów, którzy zgodzili się na bezpłatne wykorzystanie ich utworów w celach edukacyjnych.

Gra edukacyjna „Historia Magdy K.” jest innowacyjnym pomysłem na polu profilaktyki społecznej stworzonym przez uczniów dla uczniów.  Gra ta w rzeczywistości będąca opowieścią na temat wyborów dokonywanych przez główną bohaterkę Magdę , składa się  z następujących po sobie kilkuminutowych filmów , obrazujących wybory głównej bohaterki oraz skutki jej decyzji. Dzięki interaktywnej formie projektu o losach głównej bohaterki decydują uczniowie, którzy będą brali udział w prelekcjach organizowanych przez policjantów. To osoby biorące udział w spotkaniach będą miały możliwość dokonywania alternatywnych wyborów, w różnych fazach procesu wchodzenia w destrukcję i będą miały okazję do przekonania się, w których momentach  możliwe byłyby alternatywne, bardziej konstruktywne wybory.

Geneza gry sięga lutego 2016 roku, gdy do rogowskiej młodzieży przyjechał funkcjonariusz KPP w Brzezinach , podkom. Tomasz Żaczek z pomysłem na nowy projekt profilaktyczny. Uczniowie szkoły entuzjastycznie przyjęli propozycję policjanta  i po wspólnej „burzy mózgów” ułożyli wstępny plan całego projektu. O ile pomysł samej gry został zaproponowany przez policjanta, to scenariusz i sama realizacja była już dziełem młodzieży, wspieranych przez pedagogów szkoły. Jedynym kosztem realizacji projektu był wysiłek osób zaangażowanych w jego realizację, często poświęcających swój czas wolny – uczniów, pedagogów, policjantów. Celem nadrzędnym projektu jest ukazanie, że każdy z nas ma wybór i tylko on sam może zdecydować o własnym losie. Projekt ukazuje problem zażywania  tzw. dopalaczy przez młodzież – nie tylko w pryzmacie uzależnienia, ale też skutków z tego płynących na różnych płaszczyznach naszego życia – nauki, więzi towarzyskich, rodziny. Realizację projektu wsparły różne instytucje z terenu powiatu brzezińskiego – Wójt Gminy Rogów Daniel Kołada , Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna oraz Powiatowe Centrum Zdrowia, a na późniejszych etapach inne instytucje udzielające porad, pomocy i konsultacji – Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Stowarzyszenie MONAR.

Ponadto grę wsparli polscy wokaliści, którzy zgodzili się na bezpłatne wykorzystanie ich utworów w szczytnym celu, którym jest zapobieganie zjawisku zażywania tzw. dopalaczy przez młodzież. Muzyka będąca ważnym elementem projektu towarzyszy nam w trakcie kolejnych wyborów dokonywanych przez główną bohaterkę. Stanowi ona ważny element całego projektu i ma za zadanie wzmocnić i utrwalić przekaz treści zawartych w grze.

W projekcie wykorzystane zostały utwory Marka Grechuty, Edyty Bartosiewicz, Miry Kubasińskiej i After Blues, Całej Góry Barwinków, Grzegorza Skawińskiego, Oddziału Zamkniętego oraz  zespołu Kortez.

Powrót na górę strony