INFORMACJE

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci ostrzegają na cmentarzach - podczas porządkowania grobów pilnuj portfela i torebki !

Patrolując łódzkie nekropolie dzielnicowi i policyjni profilaktycy rozmawiają z porządkującymi nagrobki oraz rozdają ulotki, przypominając o tym, by nawet na moment, zwłaszcza podczas porządkowania grobów, nie spuszczać z oka torebki, telefonu, a portfele nosić dobrze schowane. Przypominają również, że warto , przy aktualnie szybko zapadającym zmroku, nosić elementy odblaskowe.

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych, czas, w którym licznie odwiedzamy groby bliskim osób, by uporządkować i ustroić nagrobki oraz w ciszy i zadumie wspomnieć tych, którzy odeszli. Atmosfera zadumy i refleksji sprzyja jednak złodziejom. Każdego roku do policji w całym kraju wpływają zawiadomienia o kradzieżach pozostawionych bez dozoru – tylko na krótką chwilę – torebkach, telefonach, czy wyciągniętych z kieszeni portfelach. Aby zapobiec temu, policjanci z Łodzi prowadzą intensywną akcję profilaktyczną, uczulając odwiedzających łódzkie nekropolie na potencjalne zagrożenia, apelując o zachowanie ostrożności i - dla przypomnienia - wręczając opracowane na tę okoliczność ulotki. Dzielnicowi i profilaktycy z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi kampanię informacyjną będą prowadzić na wszystkich łódzkich cmentarzach do 2 listopada br. W tym okresie w rejonie największych nekropolii wystawione zostaną także posterunki mobilne, a do służby skierowane będą dodatkowe patrole policyjne, w tym nieumundurowane.

W trosce o bezpieczeństwo policjanci apelują do odwiedzających groby bliskich o zachowanie szczególnej uwagi i stosowanie się do kilku praktycznych porad.

Wybierając się na cmentarz nie zabierajmy większej kwoty pieniędzy lub kosztowności, nie trzymajmy ich w reklamówkach, otwartych kieszeniach a nawet w ręce. Złodzieje często działają w grupach, tworzą "sztuczny tłok", by wykorzystać chwilę nieuwagi i nas okraść. Telefon komórkowy, karty płatnicze, gotówkę i portfel nośmy zawsze w wewnętrznej kieszeni.


Korzystając z komunikacji miejskiej torebkę lub torbę z naszymi rzeczami - koniecznie zamkniętą - trzymajmy przed sobą. Zwracajmy uwagę na naszą własność, zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu z tramwaju czy autobusu.

Na cmentarzu nie zostawiajmy wartościowych rzeczy - nawet na chwilę - na ławce lub przy grobie. Krótka nieobecność może wystarczyć złodziejowi na dokonanie kradzieży. Nie powierzajmy także swego mienia opiece przypadkowych, nieznanych osób.

Policjanci apelują ponadto, aby w zaparkowanych samochodach nie pozostawiać w miejscach widocznych wartościowych przedmiotów, gdyż może to sprowokować do włamania, a do kierowców o zachowanie trzeźwości, ścisłe przestrzeganie obowiązujących przepisów i stosowanie się do znaków i poleceń kierujących ruchem.
    
Funkcjonariusze z Łodzi zachęcają także pieszych do nakładania na odzież elementów odblaskowych, poprawiających bezpieczeństwo po zmierzchu.

Powrót na górę strony