INFORMACJE

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obchody miesiąca Pamięci Narodowej

24 listopada zorganizowaną przez Komendanta Powiatowego Policji w Brzezinach insp. Marcina Grzelaka wycieczką do Warszawy brzezińscy policjanci rozpoczęli obchody w ramach miesiąca Pamięci Narodowej. Zwieńczeniem obchodów będą uroczystości z okazji wybuchu Powstania Listopadowego w dniu 29 listopada 2017 roku w Jeżowie współorganizowane przez Komendanta insp. Marcina Grzelaka oraz Prezesa „Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi Jarosława Olbrychowskiego.

W czasie zorganizowanego wyjazdu policjanci i pracownicy cywilni brzezińskiej Policji mogli zapoznać się z ważnymi dla naszego kraju miejscami. Pierwszym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Sejmu. Uczestnicy dowiedzieli się wielu interesujących informacji na temat powstania budynku Sejmu oraz jego funkcjonowania. Następnie z galerii Sejmowej obserwowali głosowania i dyskusje nad ustawami, które przeprowadzali posłowie.

Następnym punktem programu było zwiedzanie miejsc związanych z historią Polski. Policjanci udali się pod Grób Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego, Pałac Prezydencki, a także na Stare Miasto, gdzie mogli zobaczyć jego zabytki, w tym Kolumnę Zygmunta.

Zwieńczeniem wizyty w Warszawie dla policjantów i pracowników brzezińskiej Komendy było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Przewodnikiem brzezińskiej wycieczki po tym wyjątkowym miejscu była szczególna osoba – Anna Cywińska, córka Czesława Cywińskiego, Prezesa  Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK, który zginął w katastrofie samolotu w Smoleńsku. Anna Cywińska rozpoczęła oprowadzanie po Muzeum od wprowadzenia uczestników w historię jego powstania. Tłumaczyła ideę przyświecającą jego założycielom, a także rolę, jaką odegrał w powstaniu Muzeum Ś.P. Prezydent Lech Kaczyński. Następnie Anna Cywińska oprowadziła brzezińską wycieczkę po salach wystawowych Muzeum. Poza wiedzą ogólną urozmaicała swoją relację o informacje otrzymane na temat tamtych czasów od ojca, żołnierza 1 Wileńskiej Brygady AK, uczestniczącego w operacji „Ostra Brama”, który po wyzwoleniu Wilna został za swoją działalność niepodległościową skazany przez Sowietów i zesłany do łagru. Brzezińscy policjanci i pracownicy na kolejnych wystawach mogli usłyszeć historię wielkiego czynu zbrojnego Polaków, jakim było Powstanie Warszawskie. Dzięki inicjatywie Anny Cywińskiej weszli do zrekonstruowanego fragmentu kanałów, którymi poruszali się powstańcy i mieszkańcy Warszawy uciekający przed Niemcami z zajmowanych dzielnic. Przy wyłączonym świetle w kanałach przekonali się jak trudne zadanie stało przed chcącymi żyć ludźmi. Mimo krótkiego fragmentu zrekonstruowanych kanałów dowiedzieli się, że kanały mogły być pułapką dla tych, którzy tam weszli. Każdy zakręt i każde skrzyżowanie w ciemnościach było labiryntem, a każdy błąd popełniony przez osoby poruszające się nimi mógł kosztować je życie. Dowiedzieli się wielu rzeczy na temat powojennych losów, które czekały Warszawę i jej mieszkańców po upadku powstania. Anna Cywińska wyjaśniła, że przed wojną w Warszawie mieszkało 1.300.000 osób. Po wyzwoleniu Warszawy przez Sowietów było ich tylko 1000. Tłumaczyła, że w wyniku działań zmierzających do usunięcia Warszawy z powierzchni ziemi przez Niemców zostało zniszczone 85% zabudowań w Warszawie, co można było obejrzeć na sześciominutowym filmie „Miasto ruin” . W wyniku samych tylko działań związanych z Powstaniem Warszawskim śmierć poniosło 18 tysięcy żołnierzy AK oraz 180 tysięcy mieszkańców Warszawy. Anna Cywińska prosiła o pamięć dla tych, którzy walczyli w obronie Ojczyzny i kultywowanie pamięci o tych wydarzeniach wśród dzieci i młodzieży przypominając przy tym słowa jej ojca – „Polskę można zniszczyć, Polaków się nie da”.

Powrót na górę strony