INFORMACJE

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obchody Nocy Listopadowej w Jeżowie

29 listopada z inicjatywy Komendanta Powiatowego Policji w Brzezinach i Prezesa „Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi Jarosława Olbrychowskiego w ramach obchodów Miesiąca Pamięci Narodowej miały miejsce powiatowe obchody 187 rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego.

Podkom. Tomasz Żaczek w imieniu organizatorów uroczystości przywitał zebranych uczestników i wprowadził zebranych w tematykę obchodów Powstania Listopadowego, jego przebiegu oraz skutków. Następnie przybliżył uczestnikom obchodów postać gen. Jana Krukowieckiego – Prezesa Rządu Narodowego Królestwa Polskiego, uczestnika wojen napoleońskich i Powstania Listopadowego. Przybliżając postać gen. Krukowieckiego wspomniał o kwaterze rodziny Krukowieckich znajdującej się na terenie Cmentarza w Jeżowie, która wraz z upływem czasu stała się symbolicznym miejscem pochówku mieszkańców Jeżowa poległych w walce o niepodległość Ojczyzny. Wskazał, że znajdują się tam groby uczestników powstania styczniowego, wojny polsko-bolszewickiej, Powstania Warszawskiego oraz grób żołnierza Podziemia Niepodległościowego walczącego o wolną Polskę po 1945 roku.

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na Cmentarz w Jeżowie, gdzie na grobie gen. Krukowieckiego w blasku pochodni złożono kwiaty oraz zapalono znicze upamiętniające poległych za wolność i niepodległość Ojczyzny.

Po oddaniu honorów na Cmentarzu w Jeżowie zgromadzeni przeszli z pochodniami ulicami Jeżowa na Cmentarz Wojenny w Jeżowie złożyć hołd powstańcom styczniowym, żołnierzom wrześniowym, żołnierzom Podziemia Niepodległościowego oraz funkcjonariuszom Policji Państwowej II RP, którzy stracili życie w walce o niepodległość naszego Kraju. Po dotarciu na Cmentarz Wojenny uczestnicy podpalili znicze, które złożyli na grobach poległych za Ojczyznę. Po złożeniu zniczy nad grobami żołnierzy zabrzmiała odegrana na trąbce pieśń „Śpij kolego w ciemnym grobie”, po czym w hołdzie poległym zabrzmiał strzał z armaty przeciwpancernej Bofors z 1939 roku oddany przez grupę rekonstrukcyjną 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty.

Na zakończenie uroczystości Jarosław Olbrychowski podziękował wszystkim uczestnikom za przybycie. Szczególne podziękowania przekazał harcerzom i strzelcom z powiatu brzezińskiego, który pomagali w realizacji przedsięwzięcia. Poprosił wszystkich o kultywowanie wśród osób młodych historii i tradycji naszego Państwa, a także przypomniał wkład i rolę funkcjonariuszy Policji Państwowej w walce o niepodległość, a także los polskich policjantów – ofiar zbrodni katyńskiej.  Jarosław Olbrychowski dodał, że ma nadzieję, iż uroczystości w takim charakterze, jakie miały miejsce, będą kontynuowane w kolejnych latach.

Powrót na górę strony