INFORMACJE

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Warsztaty patriotyczno-historyczne „OKM 1940” dla brzezińskich uczniów

19 kwietnia 2018 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Brzezinach odbyło się spotkanie dotyczące historii i etosu Policji Państwowej zorganizowane przez Komendanta Powiatowego Policji w Brzezinach insp. Marcina Grzelaka oraz Prezesa Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w Łodzi Jarosława Olbrychowskiego.

Warsztaty skierowane do uczniów brzezińskich szkół średnich przeprowadził Prezes Jarosław Olbrychowski, który w trakcie spotkania przybliżył uczniom historię Policji Państwowej, okoliczności jej powstania, a także umundurowanie i wyposażenie. W trakcie warsztatów przedstawił postać Komendanta Głównego Policji Państwowej Janusza Zygmunta „Jagryma” Maleszewskiego – urodzonego w Czarnocinie, który w okresie I wojny światowej służył jako ułan, a następnie podoficer i oficer w Legionach Polskich. W czasie  bitwy pod Rokitną został ciężko ranny i wzięty do niewoli rosyjskiej. Od października 1926 roku do 1935 roku pełnił funkcję Komendanta Głównego Policji Państwowej. Był jednym z sześciu Komendantów Głównych Policji okresu międzywojennego i tę funkcję pełnił najdłużej – bo aż 9 lat.

Oddzielna część prezentacji poświęcona została wspomnieniu tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie. Przypomniane zostały zbrodnie dokonane na funkcjonariuszach Policji Państwowej przez sowietów. Jarosław Olbrychowski, będący wnukiem zamordowanego w trakcie zbrodni katyńskiej funkcjonariusza Policji Państwowej przybliżył historię tragicznych losów funkcjonariuszy tej formacji, którzy na przełomie września 1939 roku i maja 1940 roku, byli przetrzymywali w nieludzkich warunkach w największym obozie NKWD w Ostaszkowie. Wspomniał o Kalininie, gdzie w piwnicach obwodowego zarządu NKWD wykonywano egzekucje strzałem w tył głowy oraz Miednoje, gdzie w dołach śmierci grzebano zamordowanych funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP.

Prezes Stowarzyszenia Policyjna, zwrócił uwagę jak ważna jest misja społeczna z jaką wiąże się służba w Policji. Zwrócił on również uwagę, że współcześni policjanci są kontynuatorami tradycji przedwojennych. Tradycji, które przyświecały ich poprzednikom. Nawiązując do tych tradycji zaprosił młodzież do wstępowania w szeregi Policji.

Na zakończenie Prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w Łodzi wspólnie z członkami Stowarzyszenia złożył na ręce Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego podinsp. Dariusza Kurka Certyfikat Ambasadora OKM 1940 za propagowanie etosu Policji Państwowej przeznaczony dla Komendanta Powiatowego Policji w Brzezinach insp. Marcina Grzelaka.

Powrót na górę strony