Jak ustrzec się przed napadem na drodze

Jak ustrzec się przed napadem na drodze

Każdy kierowca powinien zachować ostrożność na drodze. Pamiętajmy, że nie należy zatrzymywać się w odludnych miejscach i reagować na dawane przez innych znaki świadczące o tym, że rzekomo coś złego dzieje się z autem. W razie podejrzeń należy telefonicznie lub osobiście poinformować Policję.
Ogólne zasady kontroli pojazdów:
- w obszarze zabudowanym do rutynowej kontroli każdy pojazd może zatrzymać tarczą – "lizakiem" (w dzień) lub latarką z czerwonym światłem (w nocy) umundurowany lub nieumundurowany policjant,
- w obszarze niezabudowanym do rutynowej kontroli każdy pojazd może zatrzymać tarczą – "lizakiem" (w dzień) lub latarką z czerwonym światłem (w nocy) wyłącznie umundurowany policjant. Sygnał do zatrzymania może być również podany z jadącego radiowozu przez krótkotrwałe włączenie niebieskiego światła i sygnału dźwiękowego o zmiennym tonie.
Inne ostrzeżenia:
Wątpliwości powinna wzbudzić próba zatrzymania do rutynowej kontroli poza obszarem zabudowanym przez osoby poruszające się samochodem cywilnym wyposażonym jedynie w lampę błyskową lub przez osoby w ubraniu tylko zbliżonym wyglądem do munduru policyjnego. W takiej sytuacji należy kontynuować jazdę do najbliższej jednostki Policji albo do miejsca gdzie można spotkać inne osoby (stacja paliw, przydrożny bar lub zajazd itp.) i zadzwonić do najbliższego komisariatu (tel: 112 lub 997). 

/źródło KGP/

Powrót na górę strony