INFORMACJE

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

1 marca 2017 roku – z historią w tle

1 marca z inicjatywy Komendanta Powiatowego Policji w Brzezinach insp. Cezarego Petrusa brzezińscy funkcjonariusze zwiedzali wernisaż wystawy pt. „Dla Polski walczącej – żołnierze Okręgu Łódź Armii Krajowej>>Barka<< w 75. rocznicę utworzenia Armii Krajowej”.

Ekspozycja przygotowana przez Artura Ossowskiego i Tomasza Toborka z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej zawiera bogate zbiory plansz, a niepublikowane wcześniej materiały Regionalnego Muzeum wzbogacają je o działania szefa wywiadu z rejonu Brzeziny-Koluszki o pseudonimie „Cis”, którego teczkę dzięki wyjątkowym staraniom Dyrektora Pawła Zybały muzeum pozyskało na własność.

Dokumenty, jakie można zobaczyć na wystawie to min. plany strategiczne ważnych obiektów tj. dworca PKP w Koluszkach wraz z archiwalną dokumentacją fotograficzną. Ze zbiorów wystawy możemy dowiedzieć się, że w okolicach Brzezin i Koluszek trwały intensywne prace wywiadowcze związane z przygotowaniami do przejęcia najważniejszych punktów strategicznych oraz działań oddziału „Sama”.

Z uwagi na 1 maca jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” szczególne zainteresowanie brzezińskich policjantów wzbudziły materiały dotyczące żołnierzy AK i „Żołnierzy Wyklętych z Okręgu Łódź. Oprowadzający osobiście po wystawie Regionalnego Muzeum w Brzezinach jego Dyrektor Paweł Zybała zwrócił uwagę, że w marcu 1945 roku w ręce Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łodzi wpadło najwięcej akowców, w tym ostatni komendant Okręgu Łódź AK „Barka” płk. Michał Stempkowski „Grzegorz”. Stąd zrozumiałe były próby oporu, które przyjmowały różne formy i najczęściej sprowadzały się do próby odbicia zatrzymanych. We wszystkich przypadkach odbijano współtowarzyszy walki oraz własne rodziny, przetrzymywane przez władze komunistyczne jako zakładnicy. W Łódzkiem większe struktury powołał do życia kpt. Stanisław Sojczyński „Warszyc”, który wiosną 1945 roku utworzył organizację na bazie akowskiego batalionu o kryptonimie „Manewr”. We wrześniu 1945 roku nazwę zmieniono na Konspiracyjne Wojsko Polskie (KWP), a jego sieć objęła całe woj. łódzkie, w którym utworzono dziesięć komend powiatowych. W połowie 1946 roku w szeregach KWP było co najmniej 2600 konspiratorów. Był to największy rozkwit struktur KWP na terenie woj. łódzkiego. W następnych latach - liczebność KWP spadła- z uwagi na zatrzymania. Ostatnie zbrojne patrole KWP siły bezpieczeństwa zlikwidowały wiosną 1954 roku, co zakończyło działalność zbrojną podziemia antykomunistycznego w Łódzkiem. 

Brzezińscy funkcjonariusze w trakcie wystawy mogli dowiedzieć się również jak dużo działań prowadziła Armia Krajowa na terenie Brzezin, co z pewnością wzbogaciło ich wiedzę historyczną na temat przeszłości ich małej ojczyzny. 

Powrót na górę strony