INFORMACJE

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Brzezińska debata z młodzieżą

„PROFILAKTYKA – PRZEZ MŁODZIEŻ I DLA MŁODZIEŻY” było hasłem przewodnim zorganizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Brzezinach debaty społecznej z młodzieżą pt. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”, która miała miejsce 02 marca w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta w Brzezinach.

Licznie przybyłych tego dnia do brzezińskiego urzędu przedstawicieli młodzieży gimnazjalnej oraz ponadgimnazjalnej z terenu powiatu brzezińskiego przywitał widok stoiska zachęcającego do wstąpienia w szeregi Policji oraz sprzętu, którym w codziennej służbie posługują się policjanci. Młodzież po uzyskaniu informacji na temat warunków przyjęcia do Policji i możliwości przymierzenia sprzętu policyjnego udała się na Salę Konferencyjną.                                                          

Po przywitaniu przedstawicieli uczestników debaty przez Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Brzezinach mł. insp. Piotra Szustowskiego głos zabrał Komendant insp. Cezary Petrus. W swoim wystąpieniu przybliżył zebranym uczestnikom debaty informacje dotyczące priorytetowego zadania, jakim jest bezpieczeństwo. Wskazując na hasło „Różnorodność daje siłę, jeśli łączy ją cel” insp. Cezary Petrus wyjaśniał jak wielkie korzyści dla wspólnego bezpieczeństwa można osiągnąć, kiedy współpracuje społeczeństwo danego terenu z Policją. W kolejnej części swojego przemówienia C. Petrus przypomniał bardzo ważne wydarzenia, które w ostatnim czasie odbyły się na terenie gminy Rogów tj. 16 lutego 2017 roku Konferencja „Cyberprzestępczość – nowe zagrożenia”, 25 stycznia FORUM IDEI KU BEZPIECZEŃSTWU I DIALOGOWI SPOŁECZNEMU poświęcone dopalaczom. Kolejnym elementem prezentacji Komendanta było wskazanie jak ważnym i przydatnym narzędziem jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, wymieniając poszczególne kategorie zagrożeń zgłaszanych na terenie podległym KPP w Brzezinach. Wystąpienie nawiązywało do zeszłorocznej Konferencji „Dzielnicowy bliżej nas” oraz opinii mieszkańców na temat swojego terenowego dzielnicowego, a także działań profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców prowadzonych przez terenowych dzielnicowych.

Komendant Cezary Petrus w swoim przemówieniu podkreślił, że na terenie powiatu brzezińskiego mamy wiele szczytnych inicjatyw propagujących bezpieczeństwo. Dodał również, że jako jednostka, brzezińska Policja nie spoczywa na laurach z tego powodu, a szuka nowych inicjatyw powstających na terenie całego kraju mogących wpłynąć na bezpieczeństwo mieszkańców powiatu brzezińskiego. Jako przykład takiego działania wskazał na zaproszonych na debatę funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu podkom. Ewelinę Rosa i st. sierż. Łukasza Raczkowskiego z ich autorskim pomysłem.

Następnie głos zabrali wrocławscy policjanci, którzy przedstawili pierwszą w Polsce aplikację multimedialną na telefony komórkowe dotyczącą cyberprzestępczości. St. sierż. Łukasz Raczkowski, będący inicjatorem powstania gry, przybliżył genezę, zasady działania oraz dostępność aplikacji. Wyświetlił również film dotyczący współpracy z uczniami z Zespołu Szkół Akademickich przy Politechnice Wrocławskiej, który powstał podczas tworzenia tej aplikacji.

Kolejną częścią debaty było zaprezentowanie przedstawicielom młodzieży z terenu powiatu brzezińskiego działań profilaktycznych prowadzonych przez uczniów z Zespołu Szkół w Rogowie, którym w realizacji ich pomysłów pomagają dorośli – nauczyciele, przedstawiciele Urzędu Gminy w Rogowie, oraz brzezińscy policjanci .

Jako pierwszy projekt został przez rogowską młodzież przedstawiony program „MALUJE-MY”. Przedstawicielki rogowskiej szkoły przy użyciu ciekawej prezentacji przybliżyły zebranym uczestnikom genezę programu profilaktycznego brzezińskiej komendy oraz przebieg dotychczasowych akcji prowadzonych przez uczniów. Działania, w trakcie których rogowska młodzież zamalowywała napisy zawierające tzw. mowę nienawiści, a następnie w ich miejsce nanosiła treści o tematyce profilaktycznej, kontynuowane są niezmiennie od kilku lat bez względu na panujące warunki atmosferyczne - zarówno w upalnym słońcu, jak i przy mroźnym wietrze.  Przy wsparciu dorosłych z Zespołu Szkół w Rogowie, Urzędu Gminy w Rogowie, PKP PLK Zakładu Linii Kolejowych oraz Policji w Brzezinach działająca w ten sposób młodzież kształtowała otaczającą ją przestrzeń publiczną jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo w rejonie przejazdów kolejowych i tzw. „dzikich przejść” przez torowiska, oraz przekazując pozytywne wartości – m.in. ideę Fair Play.

Następnie podkom. Tomasz Żaczek zaprezentował uczestnikom debaty grę edukacyjną „Historia Magdy K.”. Uczestnicy prezentacji decydowali o dalszych losach głównej bohaterki. Wspólnie z nią przeżywali jej wybory, a także ponosili ich konsekwencje. Każdorazowo w trakcie podejmowania decyzji na temat dalszego postępowania głównej bohaterki młodzież, będąca uczestnikami spotkania, podejmowała dyskusję i dokonywała wyboru dotyczącego dalszego losu głównej bohaterki gry.

Kolejnym etapem debaty były wystąpienia osób w niej uczestniczących.

Starosta Brzeziński Edmund Kotecki w swoim przemówieniu podkreślił jak ważne są inicjatywy profilaktyczne podejmowane przez młodzież dla młodzieży, przez co są łatwiejsze w odbiorze i bardziej przystępne. Dodał, że warto podejmować takie działania, bo każde z nich może uratować czyjeś życie, a jest to rzecz, która jest bezcenna i najważniejsza.

Zastępca Dyrektora Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi i jednocześnie Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bartłomiej Lipski podkreślił, że projekty młodzieży go zaskoczyły swoją jakością, trafnością oraz innowacyjnością. Ponadto nawiązując do prezentacji dotyczącej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa zgłosił wniosek o dodanie na mapie ikony z nowym zagrożeniem, jakim są witryny internetowe umożliwiające dokonywanie przestępstw.

Burmistrz Miasta Brzeziny Marcin Pluta oświadczył, że cieszy się mogąc pomóc w organizacji takich przedsięwzięć realnie wpływających na bezpieczeństwo mieszkańców. Dodał, że Urząd Miasta w Brzezinach sprzyjał takim inicjatywom w przeszłości wspierając Komendę Powiatową Policji w Brzezinach w ich organizacji i nadal będzie uczestniczył w wydarzeniach mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom miasta Brzeziny i powiatu brzezińskiego.

Po wystąpieniach młodzieży podkreślającej wagę wydarzenia oraz wskazującej ich oczekiwania, co do organizowanych w przyszłości spotkań, głos zabrał Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Dariusz Walichnowski, który dokonał podsumowania debaty i poruszanych w niej kwestii.

Na zakończenie debaty Komendant Cezary Petrus podziękował wszystkim zebranym uczestnikom za przybycie oraz zaangażowanie, a także wspólnie ze Starostą Edmundem Koteckim oraz insp. Dariuszem Walichnowskim złożył na ręce dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Pani Ewie Dorożyńskiej pisemne podziękowanie za wkład Poradni w organizację Forum w Rogowie, a także pomoc w realizacji gry edukacyjnej „Historia Magdy K.”. Okolicznościowe dyplomy dostali również wrocławscy policjanci, którzy dodatkowo otrzymali materiały promujące powiat brzeziński oraz województwo łódzkie.

Debata, której hasłem przewodnim było „Profilaktyka – przez młodzież i dla młodzieży” była kolejnym bezprecedensowym wydarzeniem zorganizowanym na terenie powiatu brzezińskiego. Oddaje to liczba uczestników –  145 osób, co jest wyjątkową frekwencją w skali całego województwa. Świadczy to o dużym zainteresowaniu własnym bezpieczeństwem i hasłem  „Bezpieczeństwo – wspólna sprawa”.

W debacie oprócz licznie zgromadzonej młodzieży z terenu całego powiatu brzezińskiego i wymienionych wcześniej osób udział wzięli Wicestarosta Brzeziński Roman Sasin, zastępca Burmistrza Miasta Brzeziny Justyna Nowak, funkcjonariusz Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi asp. Grzegorz Mikołajczyk, dyrektor Zespołu Szkół w Rogowie Radosław Kubicki wraz z nauczycielami Tamarą Strefnel, Barbarą Kubicką, Beatą Szlawską i Pawłem Sławińskim, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Brzezinach Maria Pisarska wraz z nauczycielami Elżbietą Borowską, Iwoną Myśliwiec i Damianem Nockowskim, wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brzezinach Iwona Dudka, wicedyrektor Gimnazjum w Dmosinie Grzegorz Kowalczyk wraz z pedagog Hanną Okrasa, nauczyciel Gimnazjum w Brzezinach Dorota Lepczyńska, pedagog Gimnazjum w Przecławiu Monika Wieczorek oraz nauczyciele Gimnazjum w Jeżowie Małgorzata Koziarska oraz Anna Grzegorczyk.

Komendanci C.Petrus i D. Walichnowski oraz przedstawiciele władz samorządowych podziękowali młodzieży i opiekunom za tak liczne przybycie i wsłuchanie się w przedstawianą problematykę.

Powrót na górę strony