INFORMACJE

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jakimi jesteśmy kierowcami? Dziś Międzynarodowy Dzień Grzeczności za Kierownicą

5 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Grzeczności za Kierownicą. Ta zainicjowana wiele lat temu we Francji akcja przypomina o dobrych manierach za kierownicą, uświadamiając nas o uprzejmości i bezpieczeństwie na ulicach.

Z europejskiego barometru zachowań kierowców wynika, że w Polsce prawie połowa kierowców - dokładnie 46 procent - przyznaje, że zdarza im się nadmiernie trąbić na innych kierowców. Więcej niż 1/3 przyznaje, że zdarza im się wyzywać innych kierowców. Aż 1/4 z nas przyznaje się, że potrafi wysiąść z samochodu, by rozmówić się z innym kierowcą. Prawie 1/4 celowo jedzie w bardzo bliskiej odległości za samochodem kierowcy, który nas zdenerwował. Niemal tyle samo osób przyznaje, że w złości wyprzedza prawą stroną, gdy ktoś powoli jedzie lewym pasem. Co ciekawe, polscy kierowcy o sobie mówią "uważny i spokojny", ale o tych w innych samochodach "nieodpowiedzialni i agresywni".

Do najczęściej popełnianych „grzechów” przez uczestników ruchu drogowego można zaliczyć: przejeżdżanie na późnym żółtym świetle, albo co gorsza na samym czerwonym, trąbienie, wymuszanie pierwszeństwa, czy wjeżdżanie na skrzyżowanie bez możliwości zjazdu, to tylko część zachowań jakie możemy doświadczyć będąc kierowcą.

Jakie błędy popełniamy najczęściej za kierownicą i co nas najbardziej irytuje w trakcie jazdy samochodem? Poza wyżej wymienionymi możemy zaliczyć także:

- niestosowanie kierunkowskazów;

-jazdę skrajnym lewym pasem;

-służącym do wyprzedzania;

-wyprzedzanie na skrzyżowaniu;

-rozmowy przez telefon komórkowy;

-parkowanie gdzie popadnie;

-nie wpuszczanie samochodów z jezdni podporządkowanej;

-jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa;

- nadmierna prędkość czy przyspieszanie przed pasami na widok pieszego lub na widok wyprzedzającego nas samochodu.

Jak pokazują badania, takie „grzechy” za kierownicą popełnia wielu z nas. Jednak, niektórzy potrafią się powstrzymać i jeżdżą zgodnie z przepisami.  Pamiętajmy, że nie tylko respektowanie przepisów ruchu drogowego, ale również nasza kultura jazdy ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo i płynność ruchu na drogach. Stosując się, więc w życiu codziennym do zasad życzliwości i uprzejmości za kierownicą mamy wpływ na poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Powrót na górę strony