INFORMACJE

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Zbrodnia Katyńska” w 77 rocznicę – ocalić od zapomnienia

11 kwietnia w Auli Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Leśnego Zakładu Doświadczalnego SGGW w Rogowie odbyła się konferencja pn. „Zbrodnia Katyńska” organizowana przez Komendę Powiatową Policji w Brzezinach oraz Leśny Zakład Doświadczalny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Rogowie, pod patronatem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.

Zgromadzeni tego dnia na auli goście na wstępie mogli podziwiać bardzo bogatą i różnorodną wystawę pt. „ Zbrodnia Katyńska” przygotowaną przez pracowników Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi , zawierającą kopie archiwalnych fotografii oraz dokumentów z archiwum IPN , Agencji Fotograficznej East News , Muzeum Katyńskiego – Oddziału Muzeum Wojska Polskiego , Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz Archiwum Cyfrowego.

Konferencję rozpoczął Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Brzezinach mł. insp. Piotr Szustowski, który powitał prelegentów, partnerów organizacyjnych, podmioty wspierające oraz wszystkich przybyłych gości.

Otwierający konferencję Dyrektor Leśnego Zakładu Doświadczalnego SGGW w Rogowie Janusz Falkowski wprowadził w tematykę konferencji ze szczególnym uwzględnieniem przybliżając ofiary Zbrodni Katyńskiej związane z SGGW oraz leśników.

Następnie Komendant Powiatowy Policji w Brzezinach insp. Cezary Petrus odczytał ostatnie przemówienie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które miał wygłosić w dniu 10 kwietnia 2010 roku. Pełne emocji wystąpienie zakończył przesłaniem, apelem o PAMIĘĆ, pamięć o Katyniu. Cytując słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem” oraz słowa Papieża Jana Pawła II: „Naród, który traci pamięć jest Narodem bez przyszłości” – zaprosił uczestników konferencji w podróż w PAMIĘĆ.

Kolejnym elementem konferencji była przygotowana i przedstawiona przez podkom. Tomasza Żaczka z KPP w Brzezinach prezentacja dotycząca zamordowanych funkcjonariuszy Komendy Powiatowej PP w Brzezinach, leśników i studentów SGGW w Warszawie z terenu województwa łódzkiego oraz pracowników SGGW wzbogacona występem artystyczno-wokalnym Łukasza Chmury z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Brzezinach, który na saksofonie zagrał utwory „Śpij kolego w cichym grobie”, „Do domu dziś nie wrócę” oraz „Rozkwitały pąki białych róż”.

Pierwszym z prelegentów była reprezentująca Instytut Pamięci Narodowej i Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Łodzi, p.o. Naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych, Pani dr Joanna Żelazko, która przedstawiła i omówiła prezentację „Zbrodnia Katyńska - droga do prawdy”. Wskazując na wszystkie miejsca Zbrodni Katyńskiej oraz przedstawiając liczby pomordowanych. Omówiła ona w swoim wystąpieniu dochodzenie do prawdy o zbrodni katyńskiej, próbach jej zacierania oraz represjonowaniu rodzin pragnących poznać prawdę o losach swoich bliskich. Prezentacja oraz prelekcja merytorycznie odnosząca się do zagadnienia, przybliżyła uczestnikom konferencji rozmiar zbrodni oraz kompleksowość badań prowadzonych przez IPN. Wystąpienie Pani Naczelnik dr Joanny Żelazko uzupełnione obszerną i bardzo ciekawą wystawą wywołało ogromne zainteresowanie i dyskusję uczestników konferencji.

Kolejnym z prelegentów był Prezes Stowarzyszenia „ Rodzina Policyjna 1939 ” w Łodzi - Jarosław Olbrychowski, który przedstawił temat pt. „Funkcjonariusze Policji Państwowej II Okręgu Łódzkiego ofiary Zbrodni Katyńskiej”. W trakcie swojej prezentacji omówił on rolę funkcjonariuszy Policji Państwowej w kształtowaniu niepodległości kraju, zarys historii Policji Państwowej na przykładzie II Okręgu Łódzkiego PP, a także losy policjantów, którzy dostali się do niewoli sowieckiej i tam zostali zamordowani. Wspomniał on w swoim przemówieniu o rodzinach policyjnych, które walczyły o ujawnienie prawdy o swoich bliskich, o represjach wobec nich, a także o ich tragicznych losach. Szczególne wrażenie na licznie zgromadzonych wywołał opis funkcjonowania stowarzyszenia, które udziela wsparcia i wszechstronnej pomocy członkom rodzin katyńskich, tak dotkniętych traumą przeszłości. Trud w poszukiwaniu i dokumentowaniu życia i śmierci policjantów zamordowanych w Katyniu jest godny najwyższej pochwały.

Natomiast Starosta Brzeziński Edmund Kotecki, przedstawił prezentację - „Powiatowe- Katyńskie Dęby Pamięci. Drogi chwały i patriotyzmu” dotyczącą działań na terenie powiatu brzezińskiego w celu uhonorowania ofiar tej zbrodni. Zaangażowanie Starosty Edmunda Koteckiego, pasjonata historii, w tym przypadku o upamiętnienie ofiar Katynia wywodzących się – związanych z powiatem brzezińskim zwizualizowane zostało zdjęciami miejsc pamięci – kamieni i dębów katyńskich w każdej z gmin. Starosta w swojej wypowiedzi nie krył zadowolenia, że sztafetę pamięci poprzez dyrektorów i pedagogów przejęła młodzież ze szkół powiatu brzezińskiego.

Wzruszające te chwile podkreślił występem muzycznym funkcjonariusz KPP w Brzezinach sierż. szt. Artur Nogalski. Brzeziński policjant przy akompaniamencie gitary wykonał utwór muzyczny -  "Pieśń Jeńców Polskich w Ostaszkowie".

W trakcie przerwy uczestnicy konferencji mieli możliwość szczegółowego zapoznania się z wystawą przygotowaną przez IPN oraz zbiorami tematycznych pamiątek Starosty Edmunda Koteckiego, a także fotograficzną wystawą brzezińskich funkcjonariuszy z lat 30. Na sali i w kuluarach trwały rozmowy i dyskusje świadczące o dużym skupieniu i zainteresowaniu tematyką konferencji.

Kolejnym z prelegentów był mgr Mieczysław Góra reprezentujący Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Łodzi – przedstawiając temat pt. „W poszukiwaniu prawdy o zbrodni katyńskiej w oparciu o badania ekshumacyjno-archeologiczne w Charkowie i Kijowie-Bykowni”. Omówił on problemy, jakie uczestniczący w ekshumacjach napotkali w miejscu ich wykonywania, o problemach dotyczących braku informacji na temat pochówku ofiar zbrodni katyńskiej, a także o próbach tuszowania tej zbrodni i niszczeniu masowych grobów przez władze sowieckie. Prezentowane zdjęcia wzbogacone przez autora osobistymi komentarzami i wspomnieniami wyjątkowo poruszyły wrażliwość „mundurowych”.

Natomiast reprezentujący Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi- Dyrektor RGLP w Łodzi – Dariusz Pieniak zaprezentował prezentację pn. „Architekci polskiego leśnictwa – ofiarami zbrodni katyńskiej”. Omówił w niej losy polskich leśników wziętych do niewoli sowieckiej. Wskazał na ogromne straty nie tylko dla polskiego leśnictwa, ale i dla państwa polskiego powstałe w wyniku mordu katyńskiego, zapraszając jednocześnie do nowoczesnego i multimedialnego muzeum im. Adama Loreta (jedną z ofiar zamordowanych przez władze sowieckie) w Spale.

Kończący wystąpienia prelegentów podinsp. Dariusz Horosz z Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji przedstawił i opowiedział jaka jest „Rola Biura Historii i Tradycji Policji w kształtowaniu świadomości historycznej funkcjonariuszy Policji”. Ponadto zaprezentował przygotowany przez BHiT KGP film pn. „Cichociemni” dotyczący losów polskich policjantów podczas II wojny światowej.

Konferencję podsumowali Starosta Brzeziński Edmund Kotecki oraz Jarosław Olbrychowski Prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 w Łodzi, którzy podziękowali za przygotowanie konferencji i wskazali jak ważne są tego typu zdarzenia dla kształtowania pamięci o zbrodni katyńskiej i jej ofiarach.

To kolejne spektakularne wydarzenie organizowane przez brzezińskich policjantów ma szczególny wymiar odwołujący się do tradycji, historii, etosu służby oraz zacytowanych na wstępie przez Komendanta insp. Cezarego Petrusa słów o znaczeniu pamięci w życiu NARODU.

W konferencji oprócz wymienionych wcześniej prelegentów uczestniczyli:             

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi Dariusz Pieniak wraz z Nadleśniczym Nadleśnictwa Gostynin  Jackiem Liziniewiczem, Nadleśniczym Nadleśnictwa Smardzewice Markiem Dyśko, Nadleśniczym Nadleśnictwa Brzeziny Janem Piwowarem, Nadleśniczym Nadleśnictwa Spała Jackiem Wójtowiczem wraz z leśnikami;

Nadleśniczy LZD SGGW w Rogowie Grzegorza Wasilewski wraz z pracownikami LZD SGGW w Rogowie;     

Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Dariusz Walichnowski, Komendanci Powiatowi i Miejscy Policji województwa łódzkiego, funkcjonariusze Policji z terenu województwa łódzkiego oraz funkcjonariusze i pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Brzezinach;   

Dziekan dekanatu brzezińskiego ksiądz kanonik Marek Balcerak - proboszcz Parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Brzezinach;

Archidiecezjalny Duszpasterz Policji w Łodzi ks. ppor. Jacek Syjud;

Przedstawiciel Wojewody Łódzkiego w osobie Dyrektora Biura Zbigniewa Natkańskiego wraz z kierownikiem Oddziału Marcinem Binasiakiem;

Zastępca komendanta placówki Straży Granicznej w Łodzi mjr. Marcin Burdalski;

Komendant PSP w Brzezinach brygadier Dariusz Guzek;

Harcerze ZHP na czele z komendantem hufca w Brzezinach Joanną Kędzią-Kamińską;

Członkowie Związku Strzeleckiego Strzelec na czele z komendantem kpt. Damianem Nockowskim;

Członkowie Stowarzyszenia "Rodzina policyjna 1939" w Łodzi, których krewni zostali zamordowani podczas zbrodni katyńskiej;      

Wójt Gminy Rogów Daniel Kołada  wraz z przewodniczącym Rady Gminy Robertem Górą;

Wójt Gminy Dmosin Danuta Supera;

Wójt Gminy Brzeziny Barbara Hojnacka;

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Magdalena Adamska;

Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Brzezinach Ewa Dorożyńska;

Szef Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Brzezinach płk w st. spocz. Zbigniew Osiowy;

Dyrektor Muzeum Regionalnego w Brzezinach Paweł Zybała;.

Przedstawiciele Zespołu Służby Kuratorskiej Sądu Rejonowego w Brzezinach Czesław Wiwatowski oraz Katarzyna Szklarek;

Kierownik oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rogowie Renata Kobiera;

Przedstawiciel Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego Tomasz Bystroński;

Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Skierniewicach Stefan Mierzejek;

Prodziekan Wydziału Zarządzania Społecznej Akademii Nauk w Łodzi Andrzej Mariański, będący jednocześnie wiceprezesem Zarządu Oddziału Powiatowego OSP Powiatu Brzezińskiego;

Przedstawiciele Łódzkiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy Mirosław Wojciechowski oraz Kinga Gudanis;

Dyrektorzy , nauczyciele i pedagogowie szkolni, w tym Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Brzezinach Maria Pisarska, wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimazjalnych w Brzezinach  Iwona Dudka,  Dyrektor Zespołu Szkół w Dmosinie Marek Kubiak, Dyrektor Gimnazjum w Jeżowie Sylwia Kotkowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jeżowie Lucyna Klemba, Dyrektor Zespołu Szkół w Rogowie Radosław Kubicki. 

Powrót na górę strony