INFORMACJE

SENIORZE NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ

Często osoby bardzo samotne wpuszczają kogoś obcego, dlatego, że brak im kontaktu z ludźmi i chcą chociaż chwilę porozmawiać. Samotne osoby często wdają się w nadmiernie szczegółowe rozmowy dotyczące sytuacji prywatnej z nowo poznanymi, przypadkowymi osobami, np. w parku, w poczekalni w przychodni, w autobusie. Te sytuacje sprzyjają złodziejom. Będąc świadkiem takiej rozmowy łatwo później wykorzystać zasłyszane informacje.

Sposoby popełniania przestępstw - NIE SUGERUJ SIĘ REKLAMĄ!

  • „na wnuczka” – sprawcy dzwonią na telefon, przedstawiając się jako członek rodziny. Tłumaczą np., że znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej. Proszą o pożyczkę finansową, wysyłając po nią swojego dobrego znajomego lub kolegę, który odbiera przekazaną dobrowolnie kwotę pieniędzy. 
  • „na gazownię” czy „na hydraulika” – oszuści podając się za fachowców wchodzą do domów. Kradną co popadnie albo po prostu wyłudzają kilkaset złotych za usługę, której nie wykonali.
  • „na dotacje” – złodzieje podając się za urzędników proszą o uiszczenie “opłaty manipulacyjnej” albo wpłacenie “zaliczki” na poczet działań pomocowych, zbierają podpisy na uzyskanie rozmaitych dotacji unijnych – zawsze czytaj dokument, który podpisujesz!
  • „na urzędnika”, „na policjanta” – sprawcy podając się za urzędników państwowych wymyślają szereg historii, które pozwolą im oszukać seniora. Może to być np. wymiana złotówek na euro i konieczność spisania numerów banknotów powyżej 50 złotych, wykup gruntu, na którym zostało postawione mieszkanie poszkodowanego, przekazanie oszczędności z uwagi na awarię systemów informatycznych w banku.
  • „na niską cenę”, „na okazję” – oferują do sprzedaży po okazyjnej cenie biżuterię, pościel, perfumy, noże. Wpuszczeni do mieszkania wykorzystują sytuację i okradają mieszkanie. Seniorze PAMIETAJ! – nigdy nie sprawdzaj zapachu  perfum, kwiatów, środków czyszczących ani materiałów – ich woń może Cię odurzyć!

 

  • jeżeli nie możesz doczytać tekstu na umowie lub zwyczajnie nie rozumiesz niektórych jej zapisów, w żadnym wypadku nie podpisuj takiego dokumentu!
  • firmy pożyczkowe to nie banki! - Kredyty „chwilówki” zawierają ukryte koszty, o których nie mówią przedstawiciele.

Wszelkich formalności związanych z podpisywaniem dokumentów, zawieraniem umów, dokonywaniem transakcji oraz wymianą środków płatniczych

DOKONUJ W URZĘDZIE lub SIEDZIBIE FIRMY!

Powrót na górę strony