INFORMACJE

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Na ratunek pszczołom”- dzielnicowi

23 lutego brzezińscy dzielnicowi zainicjowali spotkanie-instruktaż dotyczący prawidłowości oprysków podczas wykonywania prac polowych. W spotkaniu tym również uczestniczyli inni funkcjonariusze tutejszej jednostki Policji na czele z Komendantem C. Petrusem, przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi oraz prezes Koła w Brzezinach Polskiego Związku Pszczelarskiego Zbigniew Sokołowski wraz z v-ce prezesem Ryszardem Balcerakiem.

Na wstępie spotkania  Pani Marzena Brzozowska - Kierownik Działu Ochrony Roślin i Techniki w trakcie wyświetlania bardzo profesjonalnie przygotowanej prezentacji interesująco omówiła podstawy prawne działania Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w kontekście kontroli i prawidłowości wykonywania zabiegów chemicznych. Natomiast Kierownik oddziału w Brzezinach Hieronim Korbel z WIORiN przedstawił praktyczne aspekty działań podejmowanych podczas kontroli.

Kolejnym elementem spotkania była szeroko prowadzona dyskusja, w trakcie której został omówiony udział i rola policji w tego typu działaniach.

Spotkanie i wątpliwości przedstawiane w jego trakcie również przez pszczelarzy były świetną okazją do wymiany doświadczeń i poglądów. Poszerzenie doświadczeń w tym zakresie przyczyniło się do wzbogacenia wiedzy. Wszyscy uczestnicy spotkania mieli możliwości zakosztowania miodów z brzezińskich pasiek.  

Jak ogromne znaczenie mają pszczoły w życiu ludzi wyraził Albert Einstein, jeden z najwybitniejszych fizyków wszechczasów , noblista. Stwierdził, iż człowiek i świat istnieją i istnieć będą dopóty, dopóki żyją pszczoły. Po wyginięciu pszczół w przeciągu dwóch lat wyginie populacja ludzka na kuli ziemskiej.

Pszczoła miodna jest najbardziej pożytecznym owadem wśród zapylaczy roślin dzikich i uprawnych. Pszczoły żyją w gromadzie i tworzą rodziny składające się nawet z kilkudziesięciu tysięcy pszczół. Na wiosnę rozpoczynają masowe wyloty by zapylić wiele kwitnących roślin. Jako ciekawostkę należy zauważyć, że jeśli dana roślina kwitnie masowo, wówczas pszczoły oblatują tylko ten jeden gatunek. Takie zjawisko nazwano "floromigracją" i może być wykorzystane do zwiększenia lotu pszczół na roślinę niechętnie przez nie odwiedzaną. Pszczoły specjalizują się w tego typu działaniach i jak stwierdzono inne owady nie wykazują takiego zachowania. Ciągły rozwój rolnictwa powoduje, że stosuje się coraz więcej środków owadobójczych, które powodują masowe wyginięcie wielu dziko żyjących pożytecznych owadów. Dlatego znaczenie pszczół jako zapylaczy jest bezcenna i stale się zwiększa, co rozumieją i doceniają brzezińscy policjanci.

Należy również nadmienić, że to już kolejne spotkanie o podobnej tematyce. Wcześniejsze odbyło się 11 grudnia ubiegłego roku w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta w Brzezinach, w którym również aktywnie uczestniczyli brzezińscy dzielnicowi.

Powrót na górę strony