O bezpieczeństwie w Rogowie
28 marca w trakcie Sesji Rady Gminy w Rogowie Komendant Powiatowy Policji w Brzezinach insp. Cezary Petrus zaprezentował i omówił zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa na terenie tej gminy.
Brzezińską komendę reprezentowali również I Zastępca Komendanta mł. insp. Piotr Szustowski oraz dzielnicowy mł. asp. Łukasz Małkus. Komendant Cezary Petrus przy pomocy bardzo obrazowej i zawierającej wiele ciekawych slajdów prezentacji multimedialnej przybliżył zebranym władzom samorządowym, radnym i sołtysom stan bezpieczeństwa na terenie gminy Rogów oraz imponujące wyniki i osiągnięcia w 2016 roku brzezińskich policjantów. W trakcie wystąpienia Komendant wielokrotnie przypominał, że „Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa”, wskazując na wzorową współpracę brzezińskiej Policji z władzą samorządową gminy Rogów, z radnymi oraz mieszkańcami. Komendant zauważył również, że rok 2016 jest kolejnym, w którym odnotowano spadek dynamiki przestępstw oraz wzrost wykrywalności – także na terenie gminy Rogów. Insp. Cezary Petrus podkreślał, że od lat priorytetowo traktowana jest wykrywalność 7 kategorii przestępstw uznawanych za najbardziej uciążliwe społecznie, w których wykryciu w 2016 roku KPP w Brzezinach osiągnęła najlepszy wynik wśród komend garnizonu łódzkiego. Zaakcentował, że bezpieczeństwo na terenie gminy Rogów, ale również całego powiatu to efekt zarówno sprawnie przeprowadzanych czynności policyjnych, ale również czujności mieszkańców. W roku 2016 policjanci brzezińskiej komendy zainicjowali i zorganizowali szereg debat i konsultacji społecznych, które pozwoliły na wypracowanie wspólnych rozwiązań i wniosków. To także starania o to, aby przypomnieć, jak ważna i nieoceniona jest rola dzielnicowego, jako policjanta pierwszego kontaktu w rozmowach ze społeczeństwem.
Komendant podkreślił, że zarówno w latach ubiegłych, ale szczególnie w 2016 r. młodzież z Zespołu Szkół w Rogowie bardzo aktywnie uczestniczyła w wielu akcjach mających na celu kształtowanie bezpiecznej przestrzeni - wolnej od uzależnień, poprzez czynny udział w inicjatywach profilaktycznych skierowanych do rówieśników. Współpraca rogowskiej młodzieży z policjantami jest o tyle ważna, że realizowana jest przez grupę, do której jest kierowana - przez co nabiera innego wymiaru. W tej formie prowadzona profilaktyka, trafia dokładnie tam, gdzie jest adresowana, a tym samym jest bardziej efektywna. Na szczególną uwagę i wyróżnienie zasługuje program „MALUJE-MY”. Młodzież z ZS w Rogowie przy wsparciu dorosłych z tej szkoły, Urzędu Gminy w Rogowie, PKP PLK Zakładu Linii Kolejowych oraz Policji w Brzezinach zamalowuje znajdujące się na obiektach należących do PKP napisy zawierające tzw. mowę nienawiści. Działając w ten sposób na postrzeganie otaczającej ją przestrzeni publicznej, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo w rejonie przejazdów kolejowych i tzw. „dzikich przejść” przez torowiska, oraz przekazując pozytywne wartości – m.in. ideę Fair Play. Kolejna z inicjatyw rogowskiej młodzieży, to stworzona przy wparciu i udziale brzezińskich policjantów gra edukacyjna o tematyce antydopalaczowej pt. „Historia Magdy K.”, w trakcie której oglądający ma możliwość decydowania o dalszych losach głównej bohaterki. W trakcie gry można przeżywać jej wybory, a także oglądać, jakie z tego tytułu ponosi konsekwencje.
Komendant Powiatowy Policji w Brzezinach w swoim wystąpieniu poświęcił dużo uwagi nowej aplikacji, jaką jest „ Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa “. Wskazał także, że jest to narzędzie, dzięki któremu na bezpieczeństwo mamy wpływ wszyscy. Omówił najczęstsze zgłoszenia podkreślając, że każde poddawane jest wnikliwemu sprawdzeniu.
Na zakończenie niektórzy z zebranych wyrażali swoje sugestie i potrzeby, którym przysłuchiwał się i notował dzielnicowy mł. asp. Łukasz Małkus. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Rogów Daniel Kołada, który z wielkim zadowoleniem wypowiadał się o bardzo dobrej współpracy samorządu z brzezińską Policją oraz pogratulował Komendantowi „sokolego oka” w dostrzeżeniu inicjatyw młodzieży z Zespołu Szkół w Rogowie.