Etos i historia Policji Państwowej
21 kwietnia z inicjatywy brzezińskich funkcjonariuszy Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939r.” w Łodzi - Jarosław Olbrychowski prowadził prelekcje w szkołach ponadgimnazjalnych. Przedstawiając etos i historię Policji Państwowej i jej funkcjonariuszy zachęcał do wstąpienia w szeregi Policji.
Zarówno uczniowie klas o profilu policyjnym z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brzezinach jak i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Brzezinach mogli zapoznać się z bardzo ciekawą prezentacją multimedialną i wysłuchać interesujących prelekcji. Jarosław Olbrychowski, jako Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939r.” w Łodzi, ale również jako pasjonat i specjalista wskazując na etos policjanta tamtych czasów przekazał młodzieży posiadaną przez siebie wiedzę. Opowiadał jak wyglądała służba policjantów w okresie Polski międzywojennej, o historii Stowarzyszenia Rodzina Policyjna oraz o wkładzie funkcjonariuszy Policji Państwowej w odzyskanie i obronę odzyskanej po 123 latach niepodległości. Uczniowie mogli dowiedzieć się między innymi na mocy jakich decyzji i ilu obywateli Polski zostało zamordowanych wiosną 1940 roku, ale również o miejscach kaźni Zbrodni Katyńskiej. Prelegent przekazał również informacje na temat wszystkich miejsc mogił Zbrodni Katyńskiej wskazując, że Miednoje to największa policyjna mogiła, w której znajdowało się 6311 ciał pomordowanych policjantów, wśród których byli również funkcjonariusze brzezińskiej komendy. Podkreślał, że Policjanci byli najliczniejszą grupą wśród mundurowych zamordowanych w Zbrodni Katyńskiej.
Na zakończenie Jarosław Olbrychowski zadawał pytania, wręczając upominki uczniom udzielającym poprawnych odpowiedzi. Spotkania, w których uczestniczył również podkom. Tomasz Żaczek z KPP w Brzezinach były bardzo dobrą okazją do wzbogacenia wiedzy historycznej brzezińskiej młodzieży i zachęcenia ich do wstąpienia w szeregi Policji.