Jesienne podsumowanie
Przyszła jesień, a co za tym idzie warunki dla użytkowników dróg stają się bardzo trudne. Pogoda jest zmienna. Poranne mgły, deszcze, spadające liście, a czasami nawet przymrozki.
To wszystko powoduje, że kierowcy, motocykliści oraz piesi muszą być bardzo ostrożni. Brzezińscy policjanci przypominają kilka zasad, które w jesiennej aurze poprawią bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. W jesiennej szarówce pieszy staje się mniej widoczny. Stąd wskazane, aby wsiadając na rower lub idąc pieszo (w szczególności dotyczy dróg, gdzie poruszamy się poboczem) założyć na siebie, bądź mieć elementy odblaskowe. Można zauważyć, że w szczególności wśród rowerzystów pomysł na zakładanie odblasków staje się modny. W tym przypadku moda idzie w parze z bezpieczeństwem, co bardzo nas cieszy.
Policjanci przypominają także, że jesienią na drogach występuje zmienna przyczepność. Zachowajmy więc większą odległość pomiędzy pojazdami oraz zmniejszmy prędkość. Zagrożeniem stają się mosty i wiadukty, na których bardzo często mogą występować lokalne oblodzenia.
Naszym celem jest nie tylko wzrost świadomości kierowców, ale przede wszystkim – praca nad ich ryzykownymi nawykami.
Co pokazuje , że w okresie od stycznia do końca września 2016 roku odnotowano 329 kolizji i 45 wypadków drogowych, w których obrażenia odniosło 58 osób i było 5 zabitych. Natomiast w tym samym okresie czasu 2015 roku doszło do 291 kolizji i 38 wypadków drogowych, w których było 35 rannych i 6 osób poniosło śmierć.
Dlatego brzezińscy stróże prawa bardzo poważnie podchodzą do bezpieczeństwa użytkowników dróg powiatu brzezińskiego o czym świadczy, że od stycznia do września znacząco wzrosła ilość zatrzymanych uprawnień do kierowania za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym z 74 w 2015 roku do 172 w 2016 roku. Nie bez znaczenia jest również fakt stanu technicznego pojazdu i również w tym przypadku w opisywanym okresie stwierdzono zwiększenie zatrzymania dowodów rejestracyjnych ze 151 w 2015 roku do 209 w roku 2016. Ponadto w tym samym czasie znacząco wzrosła również ilość ujawnionych przestępstwa jazdy na „podwójnym gazie” z 44 w 2016 roku do 31 w roku ubiegłym.
Kierowco noga z „gazu”- zaoszczędzisz sobie kłopotów i być może ocalisz ludzkie życie!