INFORMACJE

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjnej edukacji w kościołach c.d.

20 listopada w ramach współpracy z kościołami, brzezińscy funkcjonariusze korzystając z gościnności ks. prob. Tadeusza Jarosa przeprowadzili kolejną prelekcję w kościele, ale tym razem w parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Dmosinie.

Dzielnicowi asp. szt. Krzysztof Jatczak i mł. asp. Jarosław Sobieszkoda wraz z podkom. Tomaszem Żaczkiem z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii przy użyciu przekazanej z KWP w Łodzi walizki instruktażowej, zawierającej imitację środków odurzających, przybliżali zebranym wiernym wygląd i rodzaje narkotyków, dopalaczy oraz ich działanie.  Przestrzegali jak bardzo jest ważny kontakt z dzieckiem umożliwiający obserwowanie, czy nasze pociechy nie zachowują się inaczej niż do tej pory. Jako szczególnie niepokojące wskazali następujące objawy mogące występować po zażyciu środków odurzających, w tym dopalaczy: pobudzenia, rozdrażnienia, osłabienia, bezsenności, braku apetytu i apatii, huśtawek nastroju, a nawet halucynacji. Ponadto  policjanci przypomnieli, że problem zażywania środków odurzających nie dotyczy wyłącznie młodzieży z rodzin zagrożonych biedą, czy też alkoholizmem. Nieraz są to osoby, które na pozór normalnie funkcjonują w życiu: uczą się, pracują, studiują.

Wśród osób dorosłych istnieje problem rozpoznania, że ich córka lub syn przyjmuje dopalacze, gdyż dzieci zwykle robią to wtedy, gdy oni tego nie widzą. Istotną rzeczą w stwierdzeniu problemu zażywania środków odurzających przez dziecko jest, aby zwracać uwagę na jego zachowania odbiegające od normy, np. utratę kontroli nad sobą, różnego typu dolegliwości psychiczne, napady paniki czy paranoiczne halucynacje. Pojawienie się środków odurzających w życiu młodego człowieka nie następuje bez powodu. Zwykle są reakcją na problemy osobiste i rodzinne lub nudę.

Tego typu spotkania dzielnicowych z wiernymi, ze względu na duże zainteresowanie problematyką będą kontynuowane na terenie parafii powiatu brzezińskiego. Dzielnicowi wsłuchując się w potrzeby mieszkańców - inicjując, organizując i realizując takie spotkania, tym samym realizują program „Dzielnicowy bliżej nas” oraz przybliżają Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Opinia ks. Tadeusza Jarosa oraz zainteresowanie uczestniczących w spotkaniu wiernych, potwierdza zasadność i atrakcyjność tej formy spotkań.

Powrót na górę strony