Bezpieczny samochód

Bezpieczny samochód

Aby uniknąć przykrych niespodzianek warto zrobić wszystko aby maksymalnie zabezpieczyć swój samochód. Często jest on kupowany kosztem wielu wyrzeczeń i poświęceń, dlatego też jego utrata bywa bardzo bolesna i przykra dla właściciela. Warto wdrożyć w życie porady utrudniające kradzież pojazdu, czy włamanie do niego:
 
·ważnym aspektem są zabezpieczenie techniczne: samochód powinien mieć zainstalowany system alarmowy, który m.in. będzie ochraniał kabinę przed włamaniem. Dobrym jego uzupełnieniem są różnego rodzaju blokady mechaniczne, a także posiadanie wyłącznika zapłonu ukrytego w miejscu znanym tylko właścicielowi.
·jeżeli nie ma możliwości pozostawienia samochodu na parkingu strzeżonym, to do jego zaparkowania należy wybierać miejsca dobrze widoczne dla otoczenia i uczęszczane. Natomiast w nocy - dobrze oświetlone i w pobliżu okien domów mieszkalnych.
·istotnym działaniem utrudniającym czerpanie korzyści z kradzieży samochodu jest oznakowanie najważniejszych jego elementów w firmie specjalistycznej, i nie kupowanie części z podejrzanego źródła, naprawy powinny być dokonywane w sprawdzonych i zaufanych warsztatach
 
Parkując samochód nawet na krótką chwilę należy:
 
·sprawdzić czy wszystkie okna są domknięte a klapa bagażnika zatrzaśnięta,
·włączyć alarm oraz inne posiadane zabezpieczenia,
·bagaże takie jak torby, plecaki, nesesery i inne rzeczy powinny być w schowkach lub bagażniku, pozostawienie ich na widoku będzie zachętą dla złodziei. Rzeczy tych nie powinniśmy też chować do bagażnika dopiero w miejscu zaparkowania.
·jeżeli w samochodzie zainstalowany jest radioodtwarzacz z panelem, to panel ten zabieramy ze sobą, a nie chowamy do schowka czy pod fotel,
·odchodząc od samochodu kluczyki chowamy do wewnętrznych kieszeni ubrania, a w domu w miejscu bezpiecznym ( nie w pobliżu drzwi). Nigdy też nie pozostawiamy dokumentów samochodu w jego wnętrzu.
·wjeżdżając na teren posesji czy do garażu nie pozostawiajmy nawet na chwilę samochodu z kluczykami w stacyjce.
·pamiętajmy, że możemy być obserwowani przez złodziei
 
Podróżując samochodem przede wszystkim nie powinniśmy:
 
·pozostawiać torebek, neseserów, plecaków i innych rzeczy wartościowych na fotelu pasażera czy kanapie z tyłu,
·zabierać autostopowiczów z miejsc podejrzanych, czy osób przypadkowo poznanych podczas postoju;
·zatrzymywać się w miejscach nieoświetlonych, zalesionych czy na pustkowiu;
·pozostawiać auta na postoju bez nadzoru szczególnie, gdy bagaż widoczny jest przez jego szyby;
 
Należy dokładnie rozważyć wszelkie próby zatrzymania pojazdu przez innych użytkowników drogi.  Może to być próba napadu.

Powrót na górę strony