Dziecko a przynależność do sekty

Dziecko a przynależność do sekty

W okresie powrotu z wakacji wiele osób zastanawia się nad zmianą zachowania bliskich osób. Często martwią się, czy ktoś z bliskich nie stał się ofiarą ze strony nowych grup religijnych o charakterze destrukcyjnym.
Wskaźniki, których pojawienie się winno stać się sygnałem ostrzegawczym dla rodziców względnie przyjaciół osób zagrożonych przez oddziaływanie sekty:
1. Nagła wyraźna zmiana osobowości.
2. Sprawianie wrażenia nieobecnych.
3. Zamknięcie się w sobie i tajemniczość.
4. Posługiwanie się nowym językiem- żargonem sekty.
5. Nowy sposób odżywiania się.
6 Nowe kontakty towarzyskie.
7. Utrata poczucia humoru.
8. Utrata zdolności krytycznego spojrzenia.
9. Przesadny krytycyzm.
10. Przyjmowanie agresywnej postawy obronnej.
11. Zmiana naturalnej mimiki twarzy.
12.Utrata umiejętności abstrakcyjnego myślenia i nie używanie metafor, utrata płynności wypowiedzi i zmiana dotychczasowego sposobu formułowania myśli.
13. Ograniczenie zdolności do zawierania związków intymnych.
14. Brak uczuć i chłód w stosunkach z rodziną i przyjaciółmi.
15. Zmiany fizyczne- nagły spadek lub przyrost wagi spowodowany nieodpowiednią dietą, bezsennością, przemęczeniem.
16. Zachowania neurotyczne, psychotyczne, skłonności samobójcze.
17. Niezwykłe podniecenie i witalność.
18. Fascynacje nową literaturą.
Co robić, gdy ktoś z Twoich bliskich może mieć kontakt z sektą?
Nie wpadaj w panikę.Twoje działanie musi być dokładnie przemyślane. Jeśli pozwolisz by o Twoim zachowaniu zadecydowały emocje, to przegrasz. Odpowiednio rozpoznaj zjawisko. Jeśli bliska osoba spotkała rzeczywiście nowych ludzi, a przypuszczasz, że to sekta, to zamiast zaczynać polemikę, dowiedz się czegoś o nich. Nie wypowiadaj przy tym żadnych sądów czy ocen. Po prostu zapytaj i wysłuchaj odpowiedzi. Wnioski pozostaw dla siebie. Postaraj się nie wpływać negatywnie na kontakt z członkiem sekty. Bądź miły, nie krzycz, staraj się nie kłócić. Sekta próbuje wmówić Twojemu bliskiemu, że wcale go nie kochasz, a kochają go tylko oni. Postaraj się komunikować bez kłótni i utrzymuj dobry kontakt. Absolutnie nie wolno się z nim spierać na temat jego grupy. Powtarzaj mu bez przerwy, że go kochasz i że go nie porzucisz niezależnie od tego, co powie lub zrobi.Zbieraj informacje. Przede wszystkim musisz zrozumieć problem. Dowiedz się, z kim spotyka się Twój bliski. Zachowaj przy tym przyjacielski ton. Zadaj najpierw sobie pytania: Co się właściwie dzieje w moim domu? Co to za grupa, kto i po co ją założył? Czy można aż tak wpłynąć na człowieka? Jak oni mu to zrobili? Co mam robić w tej sytuacji? Część z tych informacji możesz uzyskać od Twojego bliskiego, jeśli będziesz zadawać pytania w sposób przyjazny. Na inne uzyskasz odpowiedź w ośrodku informacji o sektach.
Notuj wszystkie adresy i telefony ludzi, z którymi bliski się spotyka. Zapisuj też tytuły nowych książek i broszurek, które przynosi do domu. Rób to w sposób dyskretny. Nie mów mu ani o swoich podejrzeniach, ani o podjętych działaniach. Czytaj książki krytyczne wobec grupy. Zobacz, czy w internecie nie ma stron prowadzonych przez byłych członków grupy. Szukaj kontaktu z byłymi członkami i osobami w podobnej do Twojej sytuacji. Razem można więcej! Zgłoś się jak najszybciej do ośrodka informacji o sektach. Takie ośrodki znajdują się w każdym większym mieście w Polsce. Pracujący tam będą wiedzieli, jak Ci doradzić, ewentualnie do kogo odesłać.
Spis adresów pod którymi można otrzymać dodatkowe informacje oraz ewentualną pomoc w zakresie niwelowania działalności sekciarskiej:
· Dominikańskie Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach w Polsce, ul. Dominikańska 3/24, Kraków
· Ruch Obrony Rodziny i Jednostki, Sekcja Informacji o Nowych Ruchach Religijnych. Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów, ul. Krakowskie Przedmieście 42, Lublin
· Dominikańskie Centrum ds. Sekt i Kultów, ul. Kościuszki 99, Poznań
· Dominikański Ośrodek Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach, ul. Dominikańska 2, Warszawa
· Katolickie Centrum Edukacji Młodzieżowej KANA, pl. ks. Szramka 4, Katowice
Nie dawaj członkowi sekty żadnych pieniędzy.Wiele sekt działa na zasadzie - oskarżaj rodzinę i bierz od niej pieniądze. Wszystkie pieniądze, jakie dasz członkowi sekty, zostaną przeznaczone na potrzeby grupy. Bądź gotowy na zmiany w swym życiu. Doświadczenie wskazuje, że zawsze obok religijnych powodów wstąpienia do sekty, znajdują się także pozareligijne (atmosfera, uczucia, etc.). Być może, mimo iż jest to niewątpliwie dla Ciebie bardzo bolesne, bliski otrzymał w sekcie coś, czego nie doświadczył w rodzinie. Warto byłoby może zgłosić się na terapię rodzinną, aby poprawić stosunki w rodzinie, nauczyć się lepszych sposobów komunikacji. Wcale nie trzeba tego robić tylko wtedy, gdy stosunki rodzinne są katastrofalnie złe, ale można choćby dla samej ich poprawy. Zawsze przecież może być lepiej. Jeśli bliski zauważy zmiany w rodzinie na lepsze, może to bardzo pozytywnie na niego oddziałać.
Nie trać nadziei. Dopóki bliska Ci osoba żyje, istnieje szansa, że opuści sektę. Więzi rodzinne są silniejsze od tych, które tworzy sekta. Twoje zadanie ma polegać na przygotowaniu bliskiego do ułatwienia mu powrotu do normalnego życia.
Opracowano na podstawie informacji znajdujących się na stronach internetowych : Dominikańskiego Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach, Stowarzyszenia Effatha, serwisu Sekty. net oraz artykułu ks. Waldemara Kulbat „ Jak bronić się przed sektami”


/kom. Dorota Dziubińska KGP/

Powrót na górę strony