UWAŻAJMY NA PIESZYCH
Zalegający śnieg oraz lód to sytuacja, którą obecnie można spotkać na drogach. Panujące warunki przy zmniejszonej uwadze użytkowników dróg stwarzają dużo większe, niż zazwyczaj ryzyko zdarzeń drogowych. Najbardziej narażeni na to są jednak nie ci, którzy kierują pojazdami, ale ci, którzy są niechronieni, czyli piesi, w tym dzieci. O szczególne zwrócenie uwagi na tych użytkowników dróg apelują brzezińscy policjanci.
Mimo niesprzyjających warunków na drogach część osób kierujących pojazdami nie zdejmuje nogi z gazu. Robią to zwłaszcza w miejscach gdzie widać tzw. „czarną drogę”. Jest to bardzo iluzoryczne, gdyż nawet w miejscach, gdzie wydaje się, że mamy odśnieżoną i dobrze utrzymaną drogę może być cienka warstwa lodu niewidoczna gołym okiem. To wbrew pozorom właśnie wtedy, kiedy wydaje się nam, że są korzystne warunki do jazdy i widać asfalt dochodzi do najtragiczniejszych w skutkach zdarzeń, a nie wtedy, gdy na drodze jest lód i śnieg , kiedy kierujemy z rozwagą i staramy się nie przekraczać dozwolonej prędkości. Sprawę najlepiej ukazują statystyki policyjne dotyczące zatrzymań praw jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. W 2016 roku na terenie powiatu brzezińskiego zatrzymano 206 uprawnień do kierowania. Natomiast w styczniu 2017 roku, pomimo warunków na drodze, które każdy z nas może zaobserwować zatrzymano już 8 uprawnień, z tego 3 w ostatni weekend…
Kolejnym zagrożeniem wynikającym dla pieszych są… sami piesi. Wtargnięcia pod nadjeżdżający pojazd, przechodzenie w miejscu niedozwolonym i na czerwonym świetle, nieużywanie elementów odblaskowych w porze wieczorowo-nocnej, a także złudne poczucie tego, że to kierujący pojazdem musi zwracać uwagę na pieszych… Brzezińscy policjanci tłumaczą w czasie spotkań na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym takie przypadki zadając jedno proste pytanie – uszkodzony samochód można naprawić w ciągu jednego dnia poprzez wymianę części, a ile czasu zajmuje „naprawienie” złamanej nogi?
Pamiętajmy w tych trudnych warunkach atmosferycznych wszyscy odpowiadamy za nasze bezpieczeństwo. Lecz żeby było bezpieczniej wokół nas musimy zacząć zmieniać to od siebie – zdejmijmy nogę z gazu, załóżmy odblaski, sprawmy, aby było bezpieczniej na naszych drogach. Pamiętajmy nasze bezpieczeństwo leży w naszych rękach.