Przedferyjne spotkania z rodzicami na temat zagrożeń ze strony dopalaczy
10 i 11 stycznia 2017 roku funkcjonariusze brzezińskiej komendy spotkali się z rodzicami dzieci z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brzezinach oraz Zespołu Szkół Samorządowych w Dmosinie. Tematem obu spotkań, w kontekście zbliżających się ferii zimowych było zagrożenie wynikające z kontaktu dzieci i młodzieży z dopalaczami
Spotkania w obu szkołach prowadzone były przy użyciu przekazanej z KWP w Łodzi walizki instruktażowej, zawierającej imitację środków odurzających. Dzielnicowy mł. asp. Łukasz Małkus z sierż. szt. Arturem Nogalskim prowadzący spotkanie w ZSP w Brzezinach oraz dzielnicowy asp. szt. Robert Fal wraz z podkom. Tomaszem Żaczkiem prowadzący spotkanie w ZSS w Dmosinie przybliżyli rodzicom dzieci uczęszczających do szkoły wygląd i rodzaje narkotyków, dopalaczy oraz ich działanie. Przestrzegali jak bardzo jest ważny kontakt z dzieckiem umożliwiający obserwowanie, czy nasze pociechy nie zachowują się inaczej niż do tej pory. Jako szczególnie niepokojące wskazali następujące objawy mogące występować po zażyciu środków odurzających, w tym dopalaczy: pobudzenia, rozdrażnienia, osłabienia, bezsenności, braku apetytu i apatii, huśtawek nastroju, a nawet halucynacji. Ponadto policjanci przypomnieli, że problem zażywania środków odurzających nie dotyczy wyłącznie młodzieży z rodzin zagrożonych biedą, czy też alkoholizmem. Nieraz są to osoby, które na pozór normalnie funkcjonują w życiu: uczą się, pracują, studiują.
Istotnym problemem wskazanym przez policjantów, było to, że rodzice mają problem z rozpoznaniem, że ich córka lub syn przyjmuje dopalacze. Policjanci tłumaczyli, że kluczowym elementem w stwierdzeniu problemu zażywania środków odurzających przez dziecko jest zwracanie uwagi na jego powtarzające się, zachowania odbiegające od normy, np. utratę kontroli nad sobą, różnego typu dolegliwości psychiczne, napady paniki czy paranoiczne halucynacje. Pojawienie się środków odurzających w życiu młodego człowieka nie następuje bez powodu. Zwykle są reakcją na problemy osobiste i rodzinne, nudę, lub wpływ grupy rówieśniczej.
Tego typu spotkania dzielnicowych z rodzicami, ze względu na duże zainteresowanie problematyką będą kontynuowane na terenie szkół powiatu brzezińskiego. Dzielnicowi wsłuchując się w potrzeby mieszkańców - inicjując, organizując i realizując takie spotkania, tym samym realizują program „Dzielnicowy bliżej nas” oraz przybliżają Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Opinia oraz zainteresowanie uczestniczących w spotkaniu rodziców potwierdza zasadność i atrakcyjność tej formy spotkań.
Doceniając wagę problemu młodzież uczęszczająca do Gimnazjum przy Zespole Szkół w Rogowie przy udziale nauczycieli oraz brzezińskich policjantów stworzyła grę edukacyjną pn. „Historia Magdy K.” dotyczącą problemu zażywania środków odurzających . Gra mająca za zadanie zaangażować młodzież biorącą udział w prelekcjach składa się z serii następujących po sobie kilkuminutowych filmów o których kolejności i zakończeniu decydować w trakcie prelekcji będzie młodzież. Prezentacja gry nastąpi w dniu 25 stycznia 2017 roku na terenie SGGW w Rogowie w trakcie sesji wyjazdowej „Forum idei ku bezpieczeństwu i dialogowi społecznemu” Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. W forum poza przedstawicielami jednostek Policji z garnizonu łódzkiego udział wezmą przedstawiciele władz samorządowych oraz innych służb i instytucji działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa.