INFORMACJE

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wywiad z Komendantem Powiatowym Policji w Brzezinach – insp. Cezarym Petrusem.

GK. Panie Komendancie , jak by Pan podsumował pracę KPP w Brzezinach w 2016 roku ? CP. Ten rok dla brzezińskiej Policji jak i dla mnie jest rokiem wyjątkowym. W kwietniu 2015 roku wspólnie z moim I zastępcą mł.insp. Piotrem Szustowskim przejęliśmy dowodzenie KPP w Brzezinach. Więc ten 2016 rok jest moim pierwszym – pełnym rokiem kierowania tą wyjątkową komendą Policji.

GK. Dlaczego wyjątkową ?

CP. 64 etaty policyjne i 18 etatów cywilnym , przy pełnym spektrum zadań jakie ma do realizacja komenda  Policji szczebla powiatowego – to naprawdę duże wyzwanie i obowiązek.

GK. Jaką ma Pan receptę na tak dobre funkcjonowanie naszej Policji ?

CP. Odpowiedź jest bardzo prosta . To ludzie są kluczem do sukcesu.  Zawsze pamiętam, że najważniejszym kapitałem organizacji są ludzie i to im zawdzięczamy nasze sukcesy.
W swoje  służbie wyznaję maksymę Karola Monteskiusza, francuskiego filozofa i pisarza epoki Oświecenia : „ Kto chce rządzić ludźmi , nie powinien gnać ich przed sobą , lecz sprawić, aby podążali za nim ” . Dzięki ludziom stawałem się  świadomym kierownikiem - przywódcą. I to im w dużej mierze zawdzięczam moją aktualną pozycję zawodową. Tworzenie  z podwładnych wysoce zmotywowanego zespołu, zaspakajającego potrzebę samorealizacji, rozumiejącego zadania i założone bądź  narzucone cele jest gwarancją efektywności działań połączonych z troską o ludzi. Daje to mi dużą satysfakcję i zadowolenie „ mentorskie ”.

GK. Co dla Pana znaczy bycie przywódcą ?

CP. Bycie przywódcą to – nie tylko dysponowanie formalnym autorytetem, wynikającym z zajmowanego stanowiska czy też pełnionej funkcji. Bycie przywódcą – to przede wszystkim umiejętność  inspirowania – motywowania do lepszej pracy. To stymulowanie i kształtowanie rozwoju podwładnych – to umiejętność wyzwalania dobrowolnych działań. Skuteczny przywódca posiada – autorytet nieformalny ( osobisty ), bezpośrednio związany z właściwościami konkretnej osoby. Kształtują go m.in. walory intelektualne i moralne, ale i –  przede wszystkim wiedza, umiejętności zawodowe, umiejętności interpersonalne, doświadczenie życiowe. Autorytet nieformalny stanowi cenzus – zdolności wywierania wpływu i pozyskiwania zwolenników do realizacji zaplanowanych działań. Autorytet osobisty – jest niezbędny do takiego oddziaływania na pracowników, aby  z własnej woli starali się i realizowali przyjęte cele zespołu – wytyczone przez przywódcę. Każdego dnia pracuję, na to aby zasłużyć na bycie przywódcą.

GK. A jak Pan ocenia współpracę z adresatami Waszej policyjnej służby ?

CP. Doskonalenie  dobrych relacji z władzami samorządowymi ,  szczebla powiatowego i gminnego – to jedno z priorytetowych zadań, które stawiam sobie do wykonania jako Komendant Powiatowy Policji w Brzezinach. Bieżąca współpraca, omawianie niejednokrotnie trudnych kwestii z władzami samorządowymi i kierownikami różnych jednostek administracyjnych oraz bezpośrednie kontakty z mieszkańcami – to były i wciąż są nasze metody służby. Z badania opinii społecznej CBOS z września 2016r  wynika , że 72 % osób ankietowanych dobrze oceniło działalność Policji. Jestem przekonany ,że na te dobre oceny ciężko pracujemy każdego dnia , również w powiecie brzezińskim.

GK. Panie Komendancie , wróćmy  do pierwszego pytania – jak Pan ocenia ten 2016 rok?

CP. Przez moich przełożonych praca KPP w Brzezinach została oceniona jako bardzo dobra. Przestępczość ilościowo spadła , natomiast wykrywalność mamy na satysfakcjonującym poziomie.W wykrywalności 7 kategorii najbardziej społecznie uciążliwych przestępstw ( rozboje , włamania , kradzieże , bójki/pobicia, uszczerbek na zdrowiu , uszkodzenie mienia , kradzieże pojazdów ) – jesteśmy najlepsi w garnizonie łódzkim. Podobnie w innych kategoriach. Również wskaźniki dotyczące działań typowo prewencyjnych , takich jak ujawnianie wykroczeń ,ściganie sprawców , w przeliczeniu na stan etatowy – jesteśmy czempionami.

GK. Już poprzednio informowaliśmy , że wyraźnie poprawiliście pracę i wskaźniki efektywności służby – co sytuuje KPP w Brzezinach wśród najlepszych komend garnizonu łódzkiego . W jaki sposób to osiągnęliście ?

PC. Tak jak powiedziałem wcześniej – kluczem do sukcesu są ludzie.

W 2016 roku bardzo szeroko otworzyliśmy się na bezpośrednie kontakty z mieszkańcami. To my inicjowaliśmy i zabiegaliśmy o spotkania. W I półroczu odbyliśmy aż 19 debat i szerokich konsultacji społecznych , wzięło w nich udział naprawdę mnóstwo osób zainteresowanych.W miesiącach lipiec , sierpień w ramach kampanii „ Dzielnicowy bliżej nas ” odbyliśmy kolejne spotkania na terenie każdej gminy. Podsumowaniem była wyjątkowa konferencja , mająca miejsce 23 sierpnia. Na konferencji wystąpiło 20 prelegentów i to wtedy głosy społeczne były  mocnym opisem naszej dotychczasowej służby i oczekiwań. Takie konferencje odbyły się w Białymstoku i Brzezinach. Nasza była przedmiotem analiz i wyjątkowo wysokich ocen wśród moich przełożonych , wszystkich szczebli.

GK. Dlaczego zorganizował Pan taką konferencję dotyczącą pracy tak małej jednostki Policji? I to jeszcze w okresie wakacyjnym?

CP. Właśnie dlatego – że pokazać że MY też wiele możemy i potrafimy. Ponadto ja naprawdę wierzę w program  „ Dzielnicowy bliżej nas ”, mało tego to hasło dotyczy wszystkich brzezińskich policjantów. A termin,  też nie był przypadkowy – to wtedy w tym trudnym czasie zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO – dysponowałem wszystkimi policjantami i postanowiłem to bardziej efektywnie i efektownie  wykorzystać. W sierpniu kiedy inni urlopowali  my, tu w Brzezinach - odbyliśmy prawdziwą konferencję. Okazało się że wyprzedziliśmy czas, byliśmy prekursorami  .  

GK. Zapytam się, przewrotnie – czy warto było być pierwszym?

CP. Hm, dobrze, odpowiem nie wprost. Małe podsumowanie konkretnych wyższych osiągnięć moich ciężko pracujących policjantów w 2016 roku. Trzech zostało wyróżnionych w sposób szczególny – nagrodami Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (K.Piechota, Sł.Stańczyk, Ł.Małkus), jeden specjalną nagrodą Komendanta Głównego Policji (T. Śmiechowicz,), kolejnych pięciu zostało uhonorowanych przez tych wyższych przełożonych za zaangażowanie w bezpośrednim zabezpieczeniu szczytu NATO i ŚDM (K. Eliasiewicz, P. Fiks, Sł. Krakowiak, M. Szostak, P. Dzwonkowski) .Rekordowa ilość brzezińskich policjantów została w sposób szczególny wyróżniona nagrodami Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. A Łapińskiego – takich wyróżnień w 2016 roku za wyjątkową efektywność, inicjatywę, wzorowo wykonywanie zadań służbowych, męstwo – było aż 20. Do tego wskażmy 2 wyróżnienia Brązową Odznaką Zasłużonego Policjanta nadawane przez MSWiA (Wł. Siemiątkowski, J. Sobieszkoda ) oraz Medal Srebrny za długoletnią służbę nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ( Zb. Knap) . Pochwalę się też przedterminowym mianowaniem na wyższy stopień policyjny w drodze szczególnego wyróżnienia dla Naczelnika Wydziału Kryminalnego podinsp. P. Potasiaka. Szczególnie wyróżniony został mój zastępca Piotr Szustowski, który na wojewódzkich obchodach święta Policji rozkazem Komendanta Głównego Policji został mianowany na stopień mł. insp. Policji. Nasza brzezińska lista – mianowanych na wyższe stopnie policjantów, którzy na to zasłużyli liczyła – 10 nazwisk. Oczywiście jako Komendant Powiatowy Policji w Brzezinach nie omieszkałem wyróżnić nagrodami motywującymi policjantów , w sytuacjach uzasadnionych przebiegiem służby i jej efektów. Przypomnę KPP w Brzezinach liczy 64 etaty policyjne. Mam nadzieję, że czytelnicy i nasi mieszkańcy podzielą moją opinię, że warto było ciężko i efektywnie służyć w brzezińskiej komendzie. Jest to rok wyjątkowo – wyjątkowy . Potwierdzeniem naszej bardzo dobrej służby na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców są nie tylko wyniki statystyczne , pozytywne opinie społeczne , wysokie poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, wymierne efekty bardzo dobrej współpracy z samorządami ale również docenienie i uznanie przez przełożonych.

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim moim policjantom i pracownikom za tak udany, dzięki ich ciężkiej pracy rok 2016. Chciałbym podziękować ich rodzinom. Dziękuję również bardzo serdecznie samorządowcom, którzy nas wspierają w codziennej służbie  oraz przekazują darowizny rzeczowe ułatwiające realizację działań. Chcę stanowczo stwierdzić , że bez finansowania ponadnormatywnych służb przez Brzeziny i gm. Rogów  - nasze efekty nie byłyby wymiernie tak korzystne. Bezpośrednie rozmowy z radnymi , burmistrzem Brzezin p. Marcinem Plutą oraz wójtem Danielem Koładą skutkują dodatkowymi  służbami prewencyjnymi.  Bardzo istotne jest zaangażowanie samorządu powiatowego na czele z p. starostą Edmundem Koteckim w kwestie szeroko rozumianej profilaktyki. Zakup elementów odblaskowych i propagowanie bezpiecznych zachowań na drogach – to wymierne efekty programu „Odblaskuj-kuj”. Ufundowane naszym wszystkim dzielnicowym wizytówek – to również przykład dobrej współpracy. Dzięki takiej współpracy , którą realizowaliśmy w ramach powiatowej komisji bezpieczeństwa , mogliśmy zorganizować ćwiczenia „Kryzys 2016” , konferencję  i kampanię „ Dzielnicowy bliżej nas ”, prelekcje w kościołach . To tylko wybrane przykłady – tego co robiliśmy w 2016r.

GK. Panie Komendancie a jakie macie plany na 2017 rok ?

CP. Nie zwalniamy tempa. Zaplanowane mamy działania już do maja 2017 roku.  Kontynuujemy  zainicjowany przez nas program „ Bezpieczna energia elektryczna” . Wspólnie z pracownikami PGE Dystrybucja Łódź Teren odwiedzimy wszystkie szkoły podstawowe . Uczniowie klas I-III zostaną poprzez konkursy , zabawę zapoznani z tymi zasadami oraz z zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach. Jest nowy nasz autorski sposób na rozszerzenie podmiotów współpracujących i zainteresowanie ich profilaktyką na terenie naszego powiatu. Ta akcja zostanie zakończona konkursem plastycznym z nagrodami i ciekawym finałem. Kontynuujemy współpracę z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego sp. z o.o. w Łodzi. Pozostały jeszcze 2 samorządy do których dzielnicowi pojadą wspólnie profesjonalistami I pomocy przedmedycznej. Mam nadzieję na dalszą współpracę z życzliwym dla naszego środowiska prezesem T . Zagajewskim.

Współpracujemy z Ochotniczymi Hufcami Pracy na rzecz typowania i pomocy młodzieży z naszego terenu zagrożonej wykluczeniem społecznym. Miodowo współpracujemy z pszczelarzami. Do tego Straż Graniczna i Powiatowy Urząd Pracy w Brzezinach – w marcu planujemy spotkanie z policjantami z Holandii, w temacie handlu ludźmi. Pragniemy zorganizować konferencję dot. Cyberprzestępczości. W styczniu – chwalimy się wspaniałą inicjatywą i rogowską młodzieżą . Ich program „ Maluje-MY” oraz film  o dopalaczach „ Historia Magdy K ” zaprezentujemy na wojewódzkim  Forum ku bezpieczeństwu i dialogowi społecznemu , które odbędzie się w Rogowie. Korzystając z bardzo dobrej i wymiernej współpracy z Kościołem, a w szczególności dziekanem dekanatu brzezińskiego ks. kanonikiem M. Balcerkiem – planujemy wspólną debatę o bezpieczeństwie. Nie zapominamy oczywiście  to żmudnej , codziennej tak satysfakcjonującej służbie prewencyjnej oraz kryminalnej.

GK. Skąd czerpiecie energię ,entuzjazm , wiedzę  do takich szeroko adresowanych działań ?

CP. Codzienne zaangażowanie – przeradza się pasję – a pasja to profesjonalizm – a stąd to już prosta droga do satysfakcji i lepszej jakości służby i życia. Starania które są zauważane , doceniane przez naszych mieszkańców  oraz zawodowe uznanie – to nasz przepis na policyjną służbę. Ludzie działając uczą się-  przy okazji samego działania , dzięki czemu mogą wykorzystywać doświadczenia zdobyte w jednych działaniach do działań następnych. Uniwersalne zastosowanie prakseologii gwarantuje usprawnianie działania , świadomego ,celowego i grupowego. „Traktat o dobrej robocie ”- najwybitniejszego i najbardziej znanego filozofa polskiego Tadeusza Kotarbińskiego ,profesjonalna literatura z podstaw organizacji i kierowania ,  znajduje zastosowanie również w KPP w Brzezinach.

GK. Dziękuję za rozmowę . Na Pana ręce składamy również podziękowania dla policjantów  i pracowników KPP w Brzezinach , życząc zadowolenie i dalszej satysfakcji w służbie.

Wywiad przeprowadził Grzegorz Kozieł.

 

  • 12
Powrót na górę strony